تبدیل شدن به یک هکر حرفه ای

یکی از متداول ترین سوالات و پر بحث ترین موضوع این است که برای تبدیل شدن به یک هکر حرفه ای ، چه مراحلی را باید طی کرد.

برای پاسخ به این سوال ابتدا باید معنی هک را به صورت کامل بفهمیم پس قبل از خواندن بقیه این مطلب، مقاله هکر کیست را مطالعه کنید.

در این مقاله ما قصد نداریم نحوه دزدی و جنایتکاری را تعریف کنید و قصد ما این است که فرایند و مسیر هکر شدن را برای کسی که واقع دنبال علم هک میباشد آشنا کنیم چرا که علم هک و هک کردن برای مبارزه و جلو گیری از جنایتکاری های سایبری میباشد نه تبدیل شدن به یک جنایتکار.🙂

چقدر طول میکشد تا تبدیل به یک هکر شویم؟

هکر شدن فرایندی یک هفته ای و یا حتی یک ماهه نیست:) بلکه برای تبدیل شدن به یک هکر حرفه ای و آموختن حرفه ای علم هک باید از ۳ تا ۶ سال وقت بگذارید. این علم ها یاد گیری مبانی شبکه، امنیت، آشنایی با سیستم عامل های مختلف برای هک، یادگیری زبان های مختلف اسکریپت نویسی، و یاد گیری زبان های مختلف برنامه نویسی میباشد.

یک هکر واقعی فردی که کامپیوتر و شبکه رو قورت داده باشد که یادگیری این علم نزدیک ۳ تا ۶ سال وقت میگیرد.

مراحل تبدیل شدن به یک هکر حرفه ای

۱- شبکه

تبدیل شدن به یک هکر حرفه ای

اولین علمی که باید آن را یاد بگیرید، مبانی پایه شبکه میباشد. این علم شامل درک کامل نحوه عملکرد دستگاه های مختلفی مانند فایروال و مسیر یاب و… و فهم کامل از پروتکل های شبکه مانند TCP/IP میباشد. اگر از نحوه کار شبکه و مبانی آن اطلاعی نداشته باشید بدون شک نمیتوانید تبدیل به یک هکر حرفه ای شوید.

پیشنهاد میکنیم این مقاله رو هم مطالعه کنید  هکر کیست ؟

۲- سیستم عامل ها

تبدیل شدن به یک هکر حرفه ای

پس از مسلط شدن به مبانی شبکه و گذراندن مرحله اول شما باید به سیستم عامل هایی مانند ویندوز، لینوکس و اندروید مسلط بشید. درباره اینکه کدامین سیستم عامل برای هک مناسب تر است تحقیق کنید، میتوانید مقاله ۱۰ سیستم عامل برتر از نظر هکر‌ها را مشاهده کنید. هیچ وقت این مرحله را نادیده نگیرید چون نقطه شروع و پایان کار شما همین سیستم عامل هاست. حتما باید بتوانید با لینوکس و ویندوز به صورت CMD کار کنید، زیرا محیط های گرافیکی چیزی نیست که شما نیاز دارید.

۳- امنیت

تبدیل شدن به یک هکر حرفه ای

حالا که شما به مبانی شبکه و سیستم عامل ها مسلط شدید باید سراغ مبانی پایه امنیت بروید. این مفاهیم شامل مفاهیم کلی امنیت و شناخت و بررسی انواع ریسک ها، زیر ساخت ها، و ارتباطات و … میباشد.

۴- برنامه نویسی

تبدیل شدن به یک هکر حرفه ای

وقتی به این مرحله رسیدید بهتر است ه خودتان افتخار کنید چون این رسیدن به این مرحله به این معناست که فقط ۷۰ درصد تا تبدیل شدن به یک هکر حرفه ای فاصله دارید و گذراندن این مراحل کار هر کسی نیست و پشتکار لازم دارد. پس از گذراندن مراحل قبل بهتر است یادگیری برنامه نویسی را شروع کنید.

زیبان پایتون زبان مناسبی برای شروع میباشد چون بیشتر ابزار ها و اسکریپت های هک با زبان پایتون نوشته شده اند و اینکه زبان c رو حتما یاد بگیرید و اینو بدونید هکر ها زبان c رو غول مرحله آخر برنامه نویسی میدونن:) و زبان های دیگری که باید آنها رو یاد بگیرید مانند : C++ و C# و PHP و Perl و …

پیشنهاد میکنیم این مقاله رو هم مطالعه کنید  5 دستور ممنوعه در لینوکس که هیچ‌وقت نباید امتحان‌شان کنید

۵- ورود به دنیای هک

تبدیل شدن به یک هکر حرفه ای

حال شما میتوانید وارد دنیای هکر ها شوید چرا که مفاهیم مورد نیاز را به خوبی یاد گرفته اید. در این گام شما باید با ابزارها و اسکریپت های مربوط به هک آشنا شوید. بهترین منبع در این بخش یادگیری CEH و CHFI میباشد. البته گزینه دیگری نیز وجود دارد آنهم یادگیری سیستم عامل کالی یا دوره Offencive Security است.