آموزشآموزش امنیتآموزش هک

کلاس های آی پی

قبلا در مورد آی پی صحبت کرده ایم، کلاس های آیپی به شرح زیر هستند

کلاس A


در این کلاس آدرس های آی پی در رنج ۱ تا ۱۲۶ تقسیم بندی می شوند . منظور از آن این است که اگر آی پی انتخاب شده توسط شما از بین یکی از اعداد ۱-۱۲۶ انتخاب شده باشد آدرس دهی شما از نوع کلاس A می باشد . این کلاس دارای Subnet Mask 255.0.0.0 می باشد . به این معنی که Network ID شما ۱-۱۲۶ می باشد یعنی فقط اکتت اول از سمت چپ و در این شبکه شما تعداد ۱۶,۷۷۷,۲۱۴ کامپیوتر را می توانید آی پی دهی کنید . این گزینه را زمانی انتخاب می کنید که شبکه که تعداد بالایی کامپیوتر در شبکه دارید .

کلاس B


در این کلاس آدرس های آی پی در رنج ۱۲۸ تا ۱۹۱ تقسیم بندی می شود و این کلاس دارای Subnet Mask 255.255.0.0 می باشد . به این معنی که دو اکتت اول از چپ Network ID هستند و در اکتت آخر Host ID را می سازند . در این رنج نیز شما می توانید ۶۵,۵۳۴ میزبان را آدرس دهی کنید .

کلاس C


در این کلاس آدرس های آی پی در رنج ۱۹۲ تا ۲۲۳ هستند و با Subnet Mask 255.255.255.0 سه اکتت اول از چپ Network ID و اکتت آخر بیانگر Host ID خواهد بود . به همین دلیل در این شبکه تنها می توان ۲۵۴ کامپیوتر را آدرس دهی کرد .
کلاس های D و E را کمتر خواهید دید و کمتر به کار می روند .
این بود خلاصه اای از آنچه آدرس دهی کلاس بندی شده است و کلاس های آیپی را شناختید ولی جلوتر وقتی آدرس دهی بدون کلاس را توضیح دادیم متوجه می شوید که دیگر روش کلاس بندی شده کاربرد چندانی ندارد .

پیشنهاد میکنیم این مقاله رو هم مطالعه کنید  آموزش دیداس با ویندوز
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید